Jak udržet knihy při životě

13.10.2014

Někdy se zdá jako by počet nadějných – a finančně dostatečně zajištěných – spisovatelů převyšoval počet jejich čtenářů. Pro mladé pisatele existují programy, letní tábory, knihy o psaní a vydávání. Jako důkaz o příležitosti, kterým se jim dostává a o široce rozšířené touze psát, můžou posloužit už jen četné blogy obývající internet nebo třeba facebook a twitter, kde je v postatě každý svým vlastním autorem.

Může to dokonce vypadat, že je tu více lidí, kteří chtějí psát než těch, kteří chtějí číst. Samozřejmě není nic špatného na tom chtít psát a hledat v této snaze pomoc. Ale co se stane jestli a když číslo spisovatelů začne opravdu převyšovat číslo čtenářů? Co až se psaní knihy stane pro mnoho lidí přitažlivějším než čtení? Staneme se pozornost-vyhledávajícími umělci bez jakéhokoli publika?

Shánění knih se stalo jednoduchým, samozřejmě taky díky čtečkám eknih. Problémem je spíše přístupná a rozšířená podpora pro čtení jako takové. Smysl pro to, že čtení je nezbytné.

Nakladatelé, spisovatelé, editoři, všichni by měli udělat, co je v jejich silách, k oživení svých čtenářů, pokud chtějí i nadále vůbec mít své čtenáře. V některých, například menších, knihkupectvích knihy přispívají ke konverzacím. A konverzace podněcují smysl pro komunity. Dochází k poslouchání. Přemýšlení. Vzájemnému vyměňování si myšlenek.

Po dni stráveném v práci nebo ve škole má člověk tendenci dovolit si po náročné práci zasednout k televizi nebo facebooku a ne trávit večer nad knihou. Ale každý to známe: když bude jíst jen sladkosti, když se budeme jen vozit místo chození pěšky, část nás začne chřadnout. Nemusíme číst celé dlouhé seznamy knih najednou. Stačí si vzít jednu, která vás právě v tu chvíli zajímá, fikci nebo literaturu faktu nebo cokoliv. Pokud se vám nezalíbí, jděte dál. Ani výmluvi na cenu tištěných knih neobstojí, v současnosti existuje mnoho možností jak získat eknihy zdarma vyzkoušejte napčíklad oblíbený knižní web eKNIHOVNA. Číst se vyplatí.

Zpět na přehled článků

Reklama

banner pivo roku

banner SMS zdarma obalka

 

Aktuality ze světa knih

Knižní novinky: Řekni lituji - krimiromán

27.4.2015

Kniha z nakladatelství MOBA. Krimiromán, autor Michael Robotham. Pevná s přebalem matná
134 x 206 mm, 488 stran, Cena 349 Kč. Poslat knihy

Kniha Gumičková mánie

10.10.2014

V české republice vypukla gumičková mánie, dokonce k této mánii je vydána kniha Gumičková mánie

Příběh o chlapci, který přilétl do Evropy, a opanoval fotbal

3.10.2014

Věřící fotbalisté vbíhají na trávník a na prsou vykreslí rukou pověstný křížek. Jako by říkali: ‚Bože, prosím, ochraňuj mě a přej mi štěstí.