Knižní trh v USA ovládnou elektronické knihy

20.12.2015

Knižní trh v USA již během roku 2017 ovládnou eknihy. Americký trh je od toho českého knižního trhu zanedbatelný a také samozřejmě odlišný. Nicméně lze předpokládat, že podobný trend se dříve či později objeví i na evropském knižním trhu. Elektronické knihy v České republice zatím tištěné knihy určitě neohrožují a nakladatelé mohou být realtivně v klidu. Ale je otázkou několika let, kdy také v Evropě a tedy i v ČR začnou prudce růst prodeje elektronických knih na úkor tištěné knihy. Především elektronické učebnice začínají pronikat do základních škol. 

Podobně jako v USA, především mladí čtenáří upřednostňují multimediální knihy a učebnice.

Trend na knižním trhu vychází z dat mezinárodní auditorské firmy PricewaterhouseCoopers jenž v listopadu publikovala analýzu výhledu do budoucnosti zábavy a médií.

Analytici odhadují, že prodeje e-knih (mimo učebnice) dosáhnou v USA na přesrok objemu 8,2 mld. USD, což předčí tištěné knihy. U tištěných knih pak propadne prodej knih z 11,9 mld roku 2012 na 7,9 mld. roku 2017.

Očekává se, že prodeje e-knih nebudou kompenzovat snižující se objem z prodaných tištěných knih. Naopak se bude zvyšovat objem prodeje výúkových videí. Na tištěné knihy zbyde objem, který bude na úrovní roku 2008.

Množí se spekulace, zda lidé méně čtou, ale pokles lze přičítat především tomu, že lidé přecházejí na eknihy, protože jsou zkrátka levnější. Obecně platí , že průměrná cena eknihy je menší než cena knih tištěných.

Na internetu jsou taktéž dostupné eknihy zdarma, jenž lze zcela legálně stahovat. Mezi nejnámnější elektronické knihovny patří eKnihovna.cz

Taktéž školy si mohou začít pomocí různých aplikací vytvářet vlastní eknihovny, elektronické učebnice a samozřejmě také studenti si mohou začít vydáavt vlastní zápisky, seminární práce, nebo diplomky ve formátu eknihy zdarma.

Graf ukazuje předpokládané prodeje knih ve Spojených státech. Období mezi 2008-2017

prodeje tištěné knihy vs. eknihy v USA v období 2008 až 2017

modrá křivka- prodeje tištěných a audioknih

černá křivka-prodeje e-knih

svislá osa- prodej v miliardách dolarů

vodorovná osa- roky

Stahněte si eknihy zdarma do vaší čtečky, tabletu nebo smartphonu.

Zpět na přehled článků

Reklama

banner pivo roku

banner SMS zdarma obalka

 

Aktuality ze světa knih

Knižní novinky: Řekni lituji - krimiromán

27.4.2015

Kniha z nakladatelství MOBA. Krimiromán, autor Michael Robotham. Pevná s přebalem matná
134 x 206 mm, 488 stran, Cena 349 Kč. Poslat knihy

Kniha Gumičková mánie

10.10.2014

V české republice vypukla gumičková mánie, dokonce k této mánii je vydána kniha Gumičková mánie

Příběh o chlapci, který přilétl do Evropy, a opanoval fotbal

3.10.2014

Věřící fotbalisté vbíhají na trávník a na prsou vykreslí rukou pověstný křížek. Jako by říkali: ‚Bože, prosím, ochraňuj mě a přej mi štěstí.