Nejpoužívanější formáty pro elektronické knihy

30.4.2016

Elektronické knihy jsou čím dál tím více používané, existuje dokonce předpoklad, že jednoho dne se stanou populárnější než klasické tištěné knihy. Jak ale vlastně elektronická kniha vzniká a co všechno je k tomu potřeba se dnes dozvíte.

V první chvíli je pro vydavatele zásadní, jaký obsah je dobré pro e-knihy zvolit, tedy jakou knihu do nového formátu převést. Po té se vydavatelé rozhodují, zda-li budou doprovodné jevy, jako například obrázky také součástí nové knižní formy. Když je o této základní otázce rozhodnuto, řeší se samotný formát knihy. Za univerzální formát elektronických knih je považován běžně užívaný formát PDF od firmy Adobe. Tento program je v základní formě zdarma a mají ho většinou všechny notebooky a stolní počítače. Další formáty pro eknihy jsou EPUB či MOBI. Formát MOBI je určen výhradně pro čtečky eknih značky Kindle od amerického výrobce a prodejce knih Amazon. Třetí nejpoužívanější formát je univerzální ePUB určený pro většinu čteček dostupnách na českém knižním trhu.  

Ve vztahu k zavedení e-knih však nastává problém, kdy někteří uživatelé neoprávněně šíří elektronické knihy zdarma pomocí internetu a různých nelegálních uložišť. Je však nutné rozlišovat, zda-li mohou být knihy volně šířeny, nebo ne. Jestliže je text díla volný, pak by měl obsahovat licenci Public Domain a zároveň obsahuje informaci o tom, že se skutečně o volné dílo jedná.

Jak je z výše uvedeného krátkého popisu vidět, nejedná se o vůbec jednoduchou záležitost. Je děláno všechno proto, aby si uživatelé mohli své oblíbené knihy, neboli eknihy zdarmaco nejvíce vychutnat a přitom se nemuseli ničeho obávat.   

Zpět na přehled článků

Reklama

banner pivo roku

banner SMS zdarma obalka

 

Aktuality ze světa knih

Knižní novinky: Řekni lituji - krimiromán

27.4.2015

Kniha z nakladatelství MOBA. Krimiromán, autor Michael Robotham. Pevná s přebalem matná
134 x 206 mm, 488 stran, Cena 349 Kč. Poslat knihy

Kniha Gumičková mánie

10.10.2014

V české republice vypukla gumičková mánie, dokonce k této mánii je vydána kniha Gumičková mánie

Příběh o chlapci, který přilétl do Evropy, a opanoval fotbal

3.10.2014

Věřící fotbalisté vbíhají na trávník a na prsou vykreslí rukou pověstný křížek. Jako by říkali: ‚Bože, prosím, ochraňuj mě a přej mi štěstí.