Tablet nebo čtečka?

9.6.2014

Už skoro řečnická otázka, která doprovází tato dvě zařízení od prvních chvilek, kdy se objevila na trhu. Nejdůležitější otázkou, kterou bychom si měli položit, než se pro jednoho ze čtecích pomocníků rozhodneme, je určitě otázka, k čemu přístroj potřebujeme. Pokud jde jen o čtení nebo chceme mít i pohodlný přístup k internetu. Podle našich nároků se budou odvíjet i priority důležité pro naši spokojenost.

Stovky knížek pohromadě

Velikou výhodou e-čtečky jsou rozhodně její rozměry. Pokud rádi čtete souběžně několik knih najednou, nebo studujete, jistě víte, jak nepohodlné a na prostor náročné je převážení knih tam a zpátky. Tento problém se čtečkou řešit nemusíte. E-čtečky také usnadňují samotnou manipulaci s obsahem. Čtení je pohodlné, můžete si do textu dělat poznámky, které neztratíte. Číst můžete za každého počasí, protože vítr ani slunce čtečkám nevadí, protože displej funguje za pomoci elektronického inkoustu, díky kterému můžete text číst z různých úhlů bez nežádoucího zkreslení. A pokud si pořídíte e-čtečku s dotykovým displejem, budou i příležitostné návštěvy internetu bez problémů.

Přidaná hodnota

Velkým konkurentem čteček se staly tablety. Jsou vždy vybaveny pohodlným dotykovým ovládáním a přístup na internet je samozřejmostí. Velkou nevýhodou oproti čtečkám je ale kratší výdrž baterie, vyšší hmotnost a jiný typ displeje. Ten funguje na stejném principu jako u mobilních telefonů, takže komplikuje čtení za slunečných dnů. Bohužel se také celkem rychle zahřívají. Co se týče samotného čtení e-knih, poskytuje tablet více možností v nastavení. Můžeme si zde většinou zvolit, zda chceme knihu číst jako souvislý text nebo si nechat stránky zobrazovat postupně, jako u čtečky. Nastavit lze i formátování textu, které je u čtečky už nastaveno samo přizpůsobením obsahu. Rozšířené jsou i možnosti poznámkového aparátu. Co se týče tabletů, můžete volit z několika úhlopříček.

fotografie čtečka eknih a tablet lenovo

Pokud máte možnost si pro čtení vyzkoušet obě zařízení, určitě neváhejte a porovnejte sami, co vám bude více vyhovovat. Mohla jsem si vyzkoušet jak tablet, tak e-čtečku a začala jsem přemýšlet, jestli se i moje technická základna nerozroste o nového člena. Teď už se jen zbývá rozhodnout, jestli to bude čtečka nebo tablet.

Zpět na přehled článků

Reklama

banner pivo roku

banner SMS zdarma obalka

 

Aktuality ze světa knih

Knižní novinky: Řekni lituji - krimiromán

27.4.2015

Kniha z nakladatelství MOBA. Krimiromán, autor Michael Robotham. Pevná s přebalem matná
134 x 206 mm, 488 stran, Cena 349 Kč. Poslat knihy

Kniha Gumičková mánie

10.10.2014

V české republice vypukla gumičková mánie, dokonce k této mánii je vydána kniha Gumičková mánie

Příběh o chlapci, který přilétl do Evropy, a opanoval fotbal

3.10.2014

Věřící fotbalisté vbíhají na trávník a na prsou vykreslí rukou pověstný křížek. Jako by říkali: ‚Bože, prosím, ochraňuj mě a přej mi štěstí.